Menu Zamknij

Focus stacking metoda na ostrość doskonałą

Metoda fotografiowania z przesunięciem ostrości, nazywana focus stacking, polega na łączeniu wielu zdjęć z różnymi punktami ostrości, aby uzyskać obraz z dowolnie dużą głębią ostrości.

Focus stacking

Technika ta umożliwia uzyskanie ostrości na całej długości przedmiotu, co eliminuje efekt rozmycia w niektórych obszarach zdjęcia.

W fotografii produktowej, szczególnie przy fotografowaniu małych lub średniej wielkości przedmiotów, focus stacking jest bardzo przydatny, podobnie ja w fotografii makro.
Dzięki niemu można uzyskać doskonałą ostrość na każdej części produktu, co pozwala pokazać szczegóły, fakturę oraz kształt przedmiotu z maksymalną wyrazistością.

W fotografowaniu produktów szczegóły są bardzo ważne, ponieważ przyciągają one uwagę potencjalnych klientów.
Dlatego technika focus stacking jest tak ważna w fotografii produktowej.
Pozwala ona uzyskać zdjęcia o wysokiej jakości, na których każdy element jest idealnie ostro na całej długości przedmiotu.

Do wykonywania fotografii z wykorzystaniem focus stackingu przydatny jest dobry statyw fotograficzny oraz aparat z funkcją automatycznego przesuwania punktu ostrzenia. Bardzo dobrze podczas focus stackingu sprawdzają się aparaty firmy Nikon serii Z oraz Conon serii EOS R – zerknij na przykładowe aparaty – LINK


Jeśli jednak fotografujemy przedmioty, które nie są tak małe jak biżuteria, itp. i nasze zdjęcie będzie składane zaledwie z kilku zamiast z kilkudziesięciu zdjęć, można wykorzystać aparat bez specjalnych funkcji. Jednak do tego zadania lepiej nadaje się bezstekowiec niż lustrzanka, głównie ze względu na konstrukcję mechaniczną i możliwość fotografowania z minimalnymi drganiami aparatu.

Proces łączenia zdjęć można przeprowadzić za pomocą programu Adobe Photoshop, ale jeśli potrzebujesz narzędzia bezbłędnego i szybkiego, to polecamy program Helicon Focus, który w dziedzinie focus stackingu jest liderem. LINK DO PROGRAMU

Poniżej film przedstawiający proces łączenia ze sobą 25 zdjęć z głębią ostrością umieszczoną w różnych punktach.

Jeśli chcesz ulepszyć swoje zdjęcia produktowe i macro, warto spróbować techniki focus stacking.

Dzięki niej uzyskasz zdjęcia, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów i pomogą Ci zwiększyć sprzedaż swoich produktów.

Zachęcamy również do odwiedzenia naszych kursów fotograficznych z fotografii produktowej i reklamowej, na których omawiana jest technika focus stacking w szczegółach. LINK do warsztatów.

Zobacz też: