Menu Zamknij

Indeks CRI dlaczego jest taki ważny dla koloru.

CRI, czyli indeks renderowania barw, to miara, która określa, jak dokładnie światło odbiera i oddaje kolory widoczne na fotografii.

CRI jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, przy wyborze oświetlenia w fotografii, ponieważ poziom CRI ma duży wpływ na jakość i wierność kolorów na zdjęciach.

Indeks CRI jest skalą od 0 do 100, gdzie 100 oznacza idealne odwzorowanie kolorów, a wartości bliżej 0 oznaczają, że barwy są przekłamane i trudno je odzwierciedlić z dokładnością.

Dla przykładu, światło słoneczne ma CRI na poziomie około 100, co oznacza, że kolory są oddawane bardzo dokładnie i naturalnie.

Natomiast światło jarzeniowe lub LED może mieć CRI w zakresie od 70 przy bardzo słabych technicznie źródłach światła do nawet 96 Ra w źródłach światła renomowanych firm.
Oznacza o, że kolory mogą być nieco zmienione lub zniekształcone, jeżeli stosowane przez oświetlenie będzie słabej jakości.

Dlatego ważne jest abyśmy kupując oświetlenie fotograficzne zwracali uwagę właśnie na ten parametr.

Stosunkowo wysokim CRI dysponuję też światło błyskowe, tutaj również współczynnik CRI może różnić się nieco w zależności od klasy sprzętu.
Jednak plusy takie jak szybki czas błysku jak i jego gigantyczna moc względem światła ciągłego niezmiennie przemawiają na jego korzyść.

Przykładowa lampy LED o Indeksie CRI nie niższym niż Ra 96 firmy GlareOne:

Indeks CRI

Zajrzyj do sklepu, aby zobaczyć więcej lamp o wysokim indeksie CRI – link

Jednostki Ra, czyli wskaźnik oddawania barw, to inna miara, która określa zdolność światła do oddawania barw w porównaniu z naturalnym światłem dziennej. Ra określa jak dokładnie światło oświetla obiekt lub scenę, czyli jakie kolory będą wyświetlane na zdjęciu. Wskaźnik Ra ma również skalę od 0 do 100, gdzie wartości bliżej 100 oznaczają bardziej naturalne i dokładne oddanie barw.

W przypadku fotografii, ważne jest, aby wybierać oświetlenie z wysokim indeksem CRI i wysokim wskaźnikiem Ra, ponieważ zapewnia to bardziej naturalne i dokładne odwzorowanie barw na zdjęciach. Dla przykładu, oświetlenie o wskaźniku Ra CRI 95 i wyższym zapewni lepsze odwzorowanie kolorów niż oświetlenie o wskaźniku Ra 80 czy też CRI 85.

Podsumowując, CRI i jednostki Ra są ważnymi miarami, które należy brać pod uwagę przy wyborze oświetlenia do fotografii.

Odpowiednie oświetlenie z wysokim CRI i wysokim wskaźnikiem Ra zapewni bardziej naturalne i dokładne oddanie kolorów, co przekłada się na jakość końcowej fotografii.

Zobacz też: