Menu Zamknij

Co to jest przysłona

Przysłona

Co to jest przysłona i do czego służy

Przysłona to element obiektywu, od którego zależy kilka parametrów obrazu.
Przysłona, niczym zespół tęczówka/źrenica w oku reguluje wielkość otworu przez który wpada do aparatu światło.

To główne zadanie przysłony i w zasadzie gdyby jej działanie przejawiało się tylko ograniczeniem ilości wpadającego światła, można by zakończyć temat.

Można by, gdyby nie fakt, że zmieniająca się wielkość otworu przysłony, a nawet jej kształt wynikający z ilości elementów z których jest zbudowana, nie miał by wpływu na tyle zmienny w obrazie.

Regulacja ilości światła padającego na matrycę aparatu.

Przymykając przysłonę do większych wartości (mały otwór) sprawiamy, że na matrycę aparatu wpadnie mniej światła.
Świetna sprawa jeżeli fotografujemy bardzo jasną scenę.
Na tyle jasną, że zmniejszenie czułości ISO jest już niemożliwe, a zmniejszenie czasu otwarcia migawki nie daje pożądanego rezultatu.

Regulacja głębi ostrości dzięki zmianie wartości przysłony.

Im bardziej przymkniemy przysłonę, tym bardziej powiększymy obszar głębi ostrości.
Jest to cecha, którą wykorzystują pejzażyści, fotografowie architektury oraz specjaliści zajmujący się fotografią produktową.
Duża wartość przysłony przyda się zatem wszędzie tam, gdzie przedmioty zarówno na pierwszym jak i na dalszym planie mają być ostro odwzorowane na zdjęciu.

Im bardziej otworzymy przysłonę, tym bardziej zmniejszymy obszar głębi ostrości.
O tym fakcie wiedzą znakomicie portreciści, którym zależy na sfotografowaniu twarzy w sposób ostry i wyraźny, na malowniczo rozmytym tle.

Jaka przysłona taki Bokeh

Bokeh to nic innego jak sposób w jaki rozmywają się źródła światła pozostawione w obszarze nie będącym w głębi ostrości.
Jeżeli konstrukcja przysłony będzie się składała z większej ilości listków, tym bokeh będzie miał ładniejszy, bardziej krągły kształt.
Stąd też fakt, że niektóre obiektywy wybierane są często właśnie z tego powodu, ładniejszy bokeh powstanie też przy wykorzystaniu obiektywów z dłuższą ogniskową.
Można się o tym przekonać fotografując teleobiektywami.

Efekty gwiazdek na źródłach światła dzięki zamknięciu przysłony

Efekt gwiazdek pojawiających się na zdjęciu w miejscu latarni można zrobić na dwa sposoby.
Za pomocą specjalnego filtra efektowego lub przymknięcia przysłony do bardzo dużej wartości.
Pamiętać jednak należy, że zamknięcie przysłony do wartości np. do f/16 i większej spowoduje najczęściej potrzebę wydłużenia czasu otwarcia migawki, przyda się zatem statyw fotograficzny, aby zrobić nieporuszone zdjęcie.
Do zdjęć wykonywanych z bardzo przymkniętą przysłoną warto też zadbać o absolutnie czystą matrycę w aparacie. Nawet najmniejsze pyłki na matrycy, podczas fotografowania z przysłoną o dużej wartości, wydają się o wiele większe i potrafią całkiem nieźle namieszać w zdjęciu.

Jeszcze kilka uwag o tym co to jest przysłona i jak działa

Skrajne wartości przysłony
Na rynku jest mało obiektywów na tyle dobrych lub przynajmniej w przyzwoitych cenach, aby zachowywały wysokie parametry obrazu przy skrajnych wartościach przysłony.

Zatem jeżeli masz obiektyw o świetle f/1.8 postaraj się zamknąć przysłonę z f/2.0 np do f/2.8 lub bardziej.
Zdjęcie powinno zyskać na ostrości oraz ogólnej wyrazistości.

Pogorszenie jakości obrazu występuję też podczas stosowania bardzo skrajnie wysokich, dla danego obiektywu, wartości przysłony.
Dodatkowo wysokie wartości przysłony potrafią bardzo mocno wyeksponować na zdjęciu kurz i inne zanieczyszczenia na matrycy aparatu.
Zatem jeżeli Twój obiektyw ma zakres przysłony np. f/2.8 do f/22 to zastosowanie przysłony f/22 w celu zwiększenia głębi ostrości nie będzie najlepszym pomysłem. Również jeżeli chcesz zastosować przysłonę w celu zmniejszenia ekspozycji, o wiele lepiej niż zamykanie przysłony do maksymalnych wartości, będzie zastosowanie krótszego czasu naświetlania lub obniżenie ISO jeśli to możliwe. Jeżeli zastosowanie krótszych czasów lub mniejszego ISO nie jest możliwe to pomyśl o zastosowaniu filtrów ND (neutralnie szarych).

Zobacz też: