Menu Zamknij

ISO – czyli czułość matrycy aparatu

Czułość ISO

Wielkość ISO definiuję jak bardzo nasz aparat będzie wrażliwy na światło.

Czyli w uproszczeniu:

Jeżeli przy danej ilości światła zdjęcie wydaję się zbyt słabo naświetlone przy zastosowaniu np. ISO 100, to podniesienie ISO na wyższe np. 200 lub wyższe, pozwoli nam wykonać jaśniejsze zdjęcie.

Byłoby fantastycznie, jeżeli tylko działałoby to bezkarnie.

Niestety im większe ISO, tym większy szum na zdjęciu.

Dlaczego się tak dzieję?

Właściwie o ISO nie powinno się myśleć jak o czułości matrycy, ale jak o sile wzmocnienia sygnału z tej matrycy.
Jak łatwo się domyślić skoro wzmacniamy sygnał właściwy czyli obraz, to przy okazji wzmacniamy też zakłócenia, które objawiają się za pomocą szumu.

Poniżej fotografie wykonane przy różnych wartościach ISO. Zwróć uwagę na wielkość szumu oraz na to, że duża wartość ISO nie jest też obojętna wobec koloru.

Wartość ISO
ISO 100
Czułość ISO
ISO 1000
Duże ISO
ISO 25 600

Jak widać im wyższa wartość ISO tym bardziej widoczny i duży szum. Na zdjęciach bogatych w różne odcienie, można zauważyć spadek bogactwa przejść tonalnych.

Zatem jeżeli tylko możemy, warto stosować jak najniższe ISO, zwłaszcza jeżeli w kadrze znajduję się sporo elementów mieszczących się w półtonach.
Zwróć uwagę na powyższym zdjęciu wykonanym z ISO 25 600, szum widoczny jest najbardziej w obszarach o średniej jasności.

Staję się mniej dokuczliwy w obszarach bardzo jasnych oraz bardzo ciemnych.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że istnieją dwa rodzaje szumów. Są to szumy monochromatyczne (czarno-białe) oraz chromatyczne (kolorowe).

Szum monochromatyczny nie jest aż tak dokuczliwy, widać go wyraźnie zazwyczaj w powiększeniu, w dodatku potrafi być miły dla oka, nawiązując do fotografii analogowej.
Natomiast szum kolorowy, w znacznym stopniu obniża jakość obrazu.

Pocieszeniem może być to, że funkcje redukcji szumu,w programach takich jak np. Lightroom, działają bardzo sprawnie, dotyczy to zwłaszcza szumu kolorowego.

W popularnych programach takich jak Lightroom, Photoshop, Capture One istnieją narzędzia do redukowania szumów.
Warto też zainteresować się rozwiązaniami dedykowanymi takimi jak De Noise AI firmy Topaz Labs

Zobacz też: