
Aparaty cyfrowe pozwalają na zapis zdjęć w formatach najczęściej JPG oraz RAW, niektóre również w formacie TIFF.
Co jednak szczególnego jest w formacie RAW, że właśnie on wybierany jest przez zawodowych fotografów jako podstawowy format zapisu zdjęć?
RAW w przeciwieństwie np. do JPG zawiera o wiele więcej informacji o zdjęciu.
Można to zauważyć po samym rozmiarze pliku, to ten sam obraz zapistany przez aparat w formacie JPG zajmuję kilkukrotnie mniej miejsca niż obraz w formacie RAW.
Dlaczego zatem kiedy otworzymy zdjęcie w RAWACH, wygląda ono o wiele gorzej niż zdjęcie w w JPG?
Zdjęcie w JPG to właściwie gotowy twór, przetworzony przez aparat.
Plik taki ma już najczęściej narzucone przez aparat wybrane filtry, „poprawione” kolory i kontrast, jest też skompresowany stratnie. Nie nadaję się zatem za bardzo do dalszej edycji, przenajmniej nie w takim szerokim zakresie jak rawy.
Pliki RAW natomiast są czystą i nie przetworzoną informacją obrazu, nie wyglądają za dobrze na pierwszy rzut oka.
Jednak dają możliwość bardzo szwrokiej edycji zdjęcia, zwłaszcza w zakresie korekcji balansu bieli, korekcji świateł i cieni, kontrastu itd.
Finalnie zatem mamy możliwość uzyskania obrazu własnie takiego jaki chcemy otrzymać, bez wpływu algorytmów aparatu, tak jak ma to miejsce w przypadku plików JPG.
Czy RAWY zawsze nazywa się tak samo?
Nie zawsze plik o właściwościach opisanych powyżej może nazwywać się różnie w zależności od marki aparatu jakim fotografujemy. Zatem tego typu pliki, dla poszczególnych marek to:
NIKON – NEF
CANON – CR2
SONY – ARW
FUJIFILM – RAW
W czym edytować pliki RAW?
Istnieje wiele programów zarówno darmowych jak i komercyjnych, które pozwalają na edycję formatów RAW i tak zwane wywoływanie ich (analogia nazewnicza do techniki analogowej) do formatów użytkowych takich jak JPG, PNG itp.
Najpopularniejsze programy do edycji:
Programy do wywoływania RAWÓW całkowicie darmowe lub do darmowego użytku amatorskiego:
Darktable
LightZone
RawTherapee
Programy do wywoływania RAW komercyjne:
Adobe Lighroom
Adob Photoshop (moduł Camera Raw)
Capture One Pro 21
Zoner Photo Studio X
Osobiście preferuję programy z rodziny Adobe, jednak każdy z programów ma swoich wielbicieli i oferuję inne roziązania w zakresie interfejsu użytkownika oraz sposobu działania.
Jeżeleli potrzebujesz dla siebie lub swojej firmy kursu obsługi programu Adobe Lighroom jak i Adobe Photoshop, zajrzyj na stronę dotyczącą kursów – link